Kazakistan ile Tohumculuk Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzalandı

TSÜAB’ın URGE projesi kapsamında yürütmekte olduğu Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesinin yurt dışı pazarlama faaliyeti Çimkent’te gerçekleştirildi.

İkili iş görüşmeleri şeklinde gerçekleşen toplantıda; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir ve Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Abilkhaiyr Tamabek  tarafından “Tohumculuk Alanında İş birliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Ebediyete irtihalinin 84. senesinde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anmak üzere saygı duruşu ile başlatılan toplantının açılış konuşmaları; Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Abilkhaiyr Tamabek, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Çimkent Şehri Belediye Başkanı Aytenov Murat Duisenbekoglu ile TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer tarafından gerçekleştirildi.

Ekim ayında Kazagro Forumu sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke Tarım Bakanlıkları arasında tohumculuk alanında düzenlenecek bir iş birliği mutabakatının, TSÜAB’ın Çimkent’te yaptığı URGE faaliyetinde imzalanmasına karar verilmişti.

Mutabakat metni Ülkemizi temsilen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet Hasdemir ile Kazakistan Cumhuriyeti'ni temsilen Tarım Bakan Yardımcısı Sayın Abilkhaiyr Tamabek tarafından imza altına alındı.Mutabakatın, iki ülkenin tohumculuk sektörüne olumlu etki etmesi temennilerinin ardından günün anısına plaket takdimi gerçekleştirildi.

Urge Katılımcıları, Çimkent’te gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında 145 birebir iş görüşmesi gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelerden 68’inin olumlu sonuçlanmasının beklediklerini ifade etti.

TSÜAB Editör

TSÜAB Editör