“TSÜAB 2024 YILI STAJ PROGRAMI ANKARA’DA BAŞLADI”

8.07.2024

TSÜAB tarafından tohumculuk alanında bilgi sahibi Ziraat Mühendislilerinin yetişmesine destek amacıyla düzenlenen staj programı 20 öğrencinin katılımı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde başladı.

Staj Programının resmi açılışı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Turgay Türkyılmaz’ın da katılımlarıyla TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer tarafından yapıldı.

Tohumculuk sektörünün hızlı bir ivmeyle büyüdüğünü ve alanında uzmanlaşmış Ziraat Mühendisi ihtiyacı duyduğunu belirten Gençer konuşmasında şunları kaydetti:

“Ülkelerin bağımsızlıklarını koruyabilmeleri için gıdaya ve gıdanın temel girdisi olan tohuma sahip olmaları gerekmektedir. Sayısı bini geçen tohumculuk şirketimiz ARGE, üretim, dağıtım ve pazarlama konularında kapasitelerini her geçen gün artırmaktadır. Bu gelişimin doğal bir sonucu olarak tohumculuk alanında uzmanlık sahibi teknik personel ihtiyacı da artmaktadır.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak; tohumculuk sanayisinin nitelikli ve alanında uzmanlaşmaya yönelmiş ziraat mühendisi ihtiyacının karşılanmasını sağlamak gayesiyle 2010 yılında bu yana staj programı uygulamasını başlattık.

Ülkemizin seçkin Ziraat Fakültelerinden gelen Ziraat Mühendisi adaylarını bir hafta Ankara’da misafir edip tohumculuk sektörünü anlatıyor, ardından TSÜAB üyesi tohumculuk şirketlerimizde staj yapma imkanı sağlıyoruz. Bu yıl on dördüncü kez gerçekleştirdiğimiz staj programına katılan siz genç meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

Staj süreciniz boyunca tohum firmalarımızın yürütmüş olduğu çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulacaksınız. Aynı zamanda bir meslektaşınız olarak bunun önemli bir fırsat olduğunu unutmamanızı, dikkatli ve gayretli olmanızı, kendi ilgi alanınıza giren ve yatkın olduğunuz tohumculuk faaliyetlerini en kısa zamanda belirleyerek bu alanda bilimsel ve teknik bilgi seviyenizi artırmanızı tavsiye ediyorum.”

Program açılışın ardından Tohumculuk Sektörü paydaşlarının yaptığı sunumlar ve alan ziyaretleri ile devam etti. TSÜAB staj programına katılan öğrenciler, düzenlenen teorik eğitimin ardından üye tohum firmalarının araştırma, üretim, pazarlama ve laboratuvar birimlerinde uygulamalı stajlarına devam edecekler.