TSÜAB Çalıştayı Antalya'da Yapıldı

19.10.2022

TSÜAB Başkanı ve ECOSA Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet YILMAZ açılış konuşmasına; “ISF logosu ‘Seed is life’ yani tohum hayattır, TSÜAB logosu ise “Hayat tohumla başlar” der. Bu iki ifade tohumun en güzel şekilde anlatımıdır” diye başlayarak, tohumun önemine vurgu yaptı.

Başkan Yılmaz, Türkiye’de 1985 yılında başlayan özelleşme ve dışa açılım hamlesi sonrası tohumculuk sektörünün gelişme ivmesinin gittikçe arttığını kaydetti.

2004 yılında çıkarılan Bitki Islahçı Hakları ve 2006’da çıkarılan Tohumculuk kanunu bu ivmenin daha da hızlanmasına yol açtığını anlatan Dr. Ahmet YILMAZ, "Tohumculuk kanunu ile 2008 yılında TÜRKTOB ve TSÜAB ile birlikte diğer 6 alt birliğimizin kurulması, ülkemizde örgütlü bir tohumculuk sektörünü ortaya çıkarmıştır. Kendi kanunu, tüzükleri, yönetmelikleri olan ve kendi içinde özerkliğe sahip bu organizasyon tohumculuğun daha iyi hale gelmesi için çalışmalara başlamış ve halen devam etmekte ve edecektir’’ ifadelerini kullandı.

TSÜAB Başkanı ve ECOSA Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet YILMAZ konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Sadece son on yıldaki sertifikalı tohumluk üretim miktarının üç buçuk kat artmasının yanında, ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranının da her geçen gün artarak %85’lere gelmesi başarımızın göstergesi olarak özetlenebilir.